OTEAS-How to Register to Online Teachers Application System

OTEAS-How to Register to Online Teachers Application System

OTEAS Tamisemi 2019: How to Apply for Online Teachers Application System -(OTEAS). Nafasi za Ajira kwa Walimu wa Masomo ya Sayansi Na Sanaa.

Tamisemi OTEAS 2019: How to Apply for Online Teachers Application System -(OTEAS). Nafasi za Ajira Kwa Walimu wa Masomo ya Sayansi Na Sanaa. Jinsi Ya Kutuma Maombi Ya Ualimu Kupitia OTEAS 2019.

How to Apply for Teachers Posts Online

As for President’s Office – Regional Administration and Local Government has announced new teachers’ job vacancies and laboratory technicians, the following are the steps to follow to apply for the announced posts.

OTEAS Tamisemi 2019: How to Apply for Online Teachers Application System -(OTEAS). Nafasi za Ajira kwa Walimu wa Masomo ya Sayansi Na Sanaa. Jinsi Ya Kutuma Maombi Ya Ualimu Kupitia OTEAS 2019.

How to Apply for Teachers Posts Online

 

As for President’s Office – Regional Administration and Local Government has announced new teachers’ job vacancies and laboratory technicians, the following are the steps to follow to apply for the announced posts.

Register to The Online Teachers Application System OTEAS Step 1

  • Create Account
  • Click on the following link>> Online teachers application system

WATCH VIDEO BELOW TO LEARN HOW TO REGISTER ON OTEAS

How to Register to The Online Teachers Application System (OTEAS) Step 2

  • Fill in the information like your names, mobile numbers, emails

How to Register to OTEAS Step 3

  • After filling in your particulars above, you will be successfully created the account after clicking REGISTER. Then log in to continue to the next step

OTEAS Step 4

  • Fill the information LIKE
  • Online Teachers Application System Job Finder Apply Tanzania
  • Personal information
  • Secondary education
  • Academic qualifications
  • Attachments in pdf
  •  .After filling the information click SAVE

Online Teachers Application System Step 5

  • Last Step >. click on apply for post
  • Proceed other steps as you will be directed

Does this article meet your immediate needs? if yes, click the SHARE button to share with your friends. if no, leave a response on the comment box to express your concern or ask the question and we will get back to you as soon as possible.

 

 

 

Click to Start Application Apply Online Through 

 

 

10 Comments

  1. NAPENDA KUTUMIA FURSA HII KUIPONGEZA SERIKALI YA JAMHURI YA MUUNGANO WA TANZANIA KUPITIA WIZARA YAKE YA TAMISEMI KUWA, WAMETHIBITISHA KUWA TANZANIA SASA NI NCHI INAYOPIGA HATUA KIMAENDELEO HASA KWA KUTUDHIHIRISHIA SISI WATANZANIA KUWA TUNAWEZA KUENDESHA MAMBO YETU KITAALAMU. NIKIMAANISHA KWA MATUMIZI MAZURI YA TEHAMA. NI HAYO TU KWA LEO.

  2. Nawashukuru sana serikali ya awamu hii kwa maendeleo inayofanya ..Mungu azidi kutusaidia na kuwawezesha viongozi kuwa na afia njema katika sector zote Aminaaaa.sana na Ambariki raising watu pamoja na viongozi wake

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*